AKCJA DOM

Budujemy dom dla chrześcijan w Iraku

Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów, Rycerze Kolumba, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA organizują zbiórkę środków na budowę mieszkań w Dolinie Niniwy w północnym Iraku dla chrześcijan, którzy stracili dorobek całego życia na skutek walk z tzw. Państwem Islamskim. Większość ich domów została zniszczona, a świątynie zostały splądrowane.


I Ty możesz się włączyć w budowę domów w Dolinie Niniwy, m.in. w dwóch miastach: BARTELLA i BASZIKA, gdzie setki chrześcijańskich rodzin czekają na Twoją pomoc.

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Ofiary można wpłacać na konto:
Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów
Tytuł przelewu: Akcja DOM
Numer konta PLN: 65 1140 2004 0000 3602 7608 3791
Numer konta USD: PL 68 1140 2004 0000 3212 0438 5670
Numer konta EUR: PL 13 1140 2004 0000 3612 0438 5688
Swift BREXPLPWMBK


W BARTELLA i BASZIKA II wieku żyją nasi bracia chrześcijanie. Tam też jest nasz Pan – Jezus Chrystus. Jak powiedział kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, który gościł niedawno w Iraku, „na tej ziemi rozpoczęła się historia zbawienia, która dzisiaj realizuje się przez chrześcijan tutaj żyjących”.
Kard. Parolin podkreślił, iż „rzeczą godną pochwały jest powrót wielu osób i rodzin oraz odbudowa domów w Dolinie Niniwy”. Zwrócił również uwagę na to, by wraz z odbudową materialną „zrekonstruować zaufanie” oraz „posklejać tkankę społeczną zniszczoną przez zdrady, żal i nienawiść”. To jest „powołanie chrześcijan w Iraku i na tym polega ich misja. Chodzi bowiem o wierność korzeniom oraz o budowę lepszej przyszłości dla dzieci”. Aby tak się stało, potrzeba również Twojej pomocy. Dlatego możesz się włączyć w AKCJĘ DOM i przekazać na ten cel stosowne środki.

Do AKCJI DOM zapraszamy również przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i ruchy religijne.


Bartella

To asyryjskie miasto w północnym Iraku położone przy drodze łączącej miasta Mossul (około 20 km) i Erbil. Jest to starożytne miasto i może być datowane na 4500 lub 5000 lat p.n.e.
Bartella stała się chrześcijańska w II wieku. Następnie mieszkańcy znaleźli się pod panowaniem Asyryjskiego Kościoła Wschodniego; około 610r. kościół przekształcił się na Syryjski Kościół Prawosławny, mieli na to wpływ kaznodzieje z pobliskiego wielkiego klasztoru Mar Matta.
Podobnie jak inne asyryjskie miasta i wioski, w całej swojej długiej historii miasto było atakowane, grabione i doznawało krzywd z rąk muzułmanów. Zostało zniszczone co najmniej trzy razy przez Kurdów i Persów. Okresowo występowały tu konflikty z Kurdami w 1171, 1201, 1261, 1369 oraz z Persami w 1738 i 1743 roku i Arabami w 1789 roku. W 2004, 2006, 2009, 2010 i 2013 chrześcijanie z Bartelli byli mordowani przez m. in. samochody pułapki.
Bartella znajduje się na znaczącym skrzyżowaniu dróg handlu, przez to stała się ważnym ośrodkiem handlu produktami rolnymi. Branże praktykowane w Bartelli obejmowały tkactwo, futra, dywaniki czy ciesielstwo.
Pierwsza publiczna (państwowa) szkoła została otwarta w 1916 roku. Przed otwarciem szkoły publicznej Kościół był odpowiedzialny za edukację. Siostry dominikanki nadal prowadziły tam szkołę w 2014 r., Tuż przed inwazją ISIL na miasto.
Bartella i jej okolice ma sześć kościołów, dwa częściowo zburzone, jedno zaniedbane, jedno nowe i dwa bardzo stare. Od tego czasu działalność parafialna zaczęła się od nowa. 24 grudnia 2016 r. W kościele Mart Shmony odbyła się pierwsza Msza Święta.
W 2014 r. W Bartelli było około 3500 rodzin (ok. 30 000 osób), z których większość stanowili syryjscy chrześcijanie, zarówno katolicy (1/3), jak i orientalni ortodoksowie (kościoły orientalne) (2/3).
W sierpniu 2014 r. wiele rodzin z Bartelli opuściło miasto, dołączając do tysięcy innych irackich chrześcijan z powodu ataków bojowników ISIL. W ciągu jednej nocy miasto zostało niemal całkowicie pozbawione mieszkańców. Miasto zostało całkowicie zajęte przez bojowników ISIL .
ISIL systematycznie niszczyło Bartellę. Paliło sklepy, rabowało domy i magazyny żywności, wieszało flagi na ścianach kościoła, ściągało krzyże, wysadzało dzwonnicę kościoła. Na cmentarzu zniszczono krzyże, a nawet martwych wyrzucano z drewnianych trumien.
20 października 2016 r., irackie siły specjalne (ISOF) uwolniły Bartellę od kontroli ISIL.
Tysiące rodzin wyemigrowało z kraju w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Niektórzy pozostają na wygnaniu, ponieważ wciąż boją się wrócić do domu bez gwarancji bezpieczeństwa i nadal obawiają się, że tragedia może się powtórzyć. Jednakże kościelne i humanitarne organizacje przywróciły nadzieję tym ludziom, pomagając im odbudować swoje domy i okolicę, aby mogli powrócić i zacząć od nowa. Populacja Baartelli spadła o jedną trzecią do 20 000 mieszkańców.
Dwa lata plądrowania i niszczenia przez ISIL pozostawiło po sobie ślad. Mieszkańcy katolickich rodzin, prawosławnych i syryjskich zostali mocno dotknięci przez skutki wojny.

1813 uszkodzonych domów (suma)
Domy całkowicie zniszczone
347 domów spalono
1 372 domów częściowo uszkodzonych
1 772 domów zarejestrowanych do odnowienia

Budynek Centrum Podstawowej Opieki Zdrowotnej został zniszczony w 50%, a wszystkie materiały i urządzenia medyczne oraz inne niż medyczne zostały zniszczone. Centrum przyjmowało codziennie 200-250 pacjentów z ośrodka Bartella i 8 okolicznych wiosek.

Ba'shiqa

To miasto położone w dzielnicy Al-Hamdaniya w Gubernatorstwie Niniwa w północnym Iraku, 15 km od Mosulu. Mieszkańcami Bashiqa są głównie jazydzi, asyryjczycy i szabakowie z mniejszością arabskich muzułmanów. Jazydzi w Ba'shiqa mówią po arabsku jako języku ojczystym, podczas gdy chrześcijanie mówią po arabsku i aramejsku. Ba'shiqa było jednym z nielicznych miejsc w Iraku, w którym jazydzi nie żyli w klasztornych wspólnotach.
Kiedyś było to miejsce turystyczne przyjeżdżali mieszkańcy Mosulu i z całego Iraku. Ba'shiqa słynie z drzew oliwnych, oliwy z oliwek, mydła i araku. Słynie również z cebuli, pikli. Ba'shiqa posiadała najwyższą koncentrację drzew oliwnych z 600 000 drzew owocujących w całym Iraku.
Ba'shiqa jest oficjalnie terytorium irackim, ale jest pod kontrolą Rządu Regionalnego Kurdystanu (KRG) od czasu upadku Saddama Husajna w 2003 r., A przez to kontrolowany przez cztery różne armie: milicję (Peszmerga), armię iracką, Al-Haszd Al-Sza ' abi, NPF. Zgodnie z art. 140 irackiej konstytucji, referendum powinno zdecydować, czy nadal powinno być zarządzane przez rząd centralny czy KRG. Status miasta nadal nie jest w pełni zrozumiały.
Zanim ISIL zajęła miasto w czerwcu 2014 r., Mieszkało tam 46 000 osób, z czego 27 000 to jazydzi.

Szkody wyrządzone przez ISIL:
580 uszkodzonych domów (suma)
50 domów całkowicie zniszczonych
195 domów spalono
335 domów częściowo uszkodzonych

Podczas walki o wyzwolenie Ba'shiqa, bojownicy ISIL spalili od 10 do 20 tysięcy drzewek oliwnych.
W 2014 r. około 1500 rodzin opuściło to miasto. Połowę stanowili chrześcijanie 1,535 (54,44%). Około 40-50% z 700 chrześcijańskich rodzin wyemigrowało z miasta. Prawie połowa przesiedleńców powróciła do Ba'shiqa w listopadzie 2017 r. 300 rodzin powróciło do miasta, reszta osiedliła się w pobliskich wioskach.
Warto dodać, że 405 domów zostało już odnowionych z 580 uszkodzonych (69,83%), a 589 domów zostało poddanych renowacji.
Celem szczegółowym jest renowacja częściowo zniszczonego przedszkola katolickiego Maryi Panny. Po zakończeniu remontu przedszkole wznowi działalność edukacyjną. Działanie to ma sprawić, że wróci większa część mieszkańców, którzy uciekli przed ISIL.